Магданозът е много богат на витамин А, витамин С и много минерали. Цветовете съдържат кемпферол и кверцетин, а корените - апигенин.
Магданозът се използва като подправка и като билка за тонизиране на гладката мускулатура и се препоръчва за превантивно лечение на уринарни нарушения, маточна слабост, газове и отоци от сърдечен произход.
Кои са най-добрите средства за мулчиране на почвата в градината?
В народната медицина се препоръчва при възпаление на бъбреците и пясък, регулиране на менструалните спазми, възпаление на простатата, бяло течение при жените, повишено производство на кърма и подобрено храносмилане.
И така, виждаме, че дори да нямате градина, в която да засадите магданоз, е добре да знаете как да отглеждате магданоз у дома. Той не е придирчива подправка и може да се отглежда на балкона или на перваза на прозореца.
По този начин винаги ще имате на разположение пресен магданоз, който може да се използва като подправка и като настойка за страдащите от гореспоменатите заболявания.
Магданозът може да се отглежда на слънчеви или сенчести места, но не бива да го отглеждате на едно и също място, тъй като той е непоносим към един вид.
Когато отглеждате магданоз у дома, най-добре е да го засадите в големи, но плитки саксии или сандъчета. По същия начин в кухнята трябва да се съхраняват и други пресни билки, като например босилек в саксия или зелена мента в саксия.
Вижте колко е полезен чесънът засаден близо до розите
Предварително накиснете семената в топла вода за една нощ и едва след това ги засадете. Имайте предвид, че семената на магданоза трудно покълват, така че ще видите резултати едва след 3-6 седмици.
Поливайте редовно магданоза, а когато събирате или режете листата, оставяйте вътрешните листа. По този начин можете да събирате магданоз в саксии през цялата година.